SİZE HANGİ SİSTEMLERLE YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

EBYS İle İş Yükünüz Hafiflesin

E-Belge Yönetim Sistemi (EBYS) Nedir?

Elektronik Belge Yönetim Sistemi, kurumların faaliyetleri sırasında oluşturdukları her türlü dokümantasyonun, üretiminden nihai tasfiyesine kadar olan süreç içerisinde arşivlenmesini ve yönetilmesini sağlayan sistemdir. EDM EBYS, standart EBYS den farklı olarak sadece bir arşiv ya da süreç yazılımı değildir. İhtiyaca göre şekillendirilebilen bir çözüm paketidir. Bu paket, müşteri etkileşim yönetimini gerçekleştiren bir iş zekasıdır.

EBYS ile Neler Yapılabilir?

  • Var olan veri kaynaklarına bağlanabilir; İstenildiğinde kurumlar, var olan tüm veri kaynaklarına (SAP, New Frame, sosyal medya, printer, tarayıcı, telefon vb.) bağlanarak dokümanları sıfır noktasında oluşturup işleyebilirler.
  • Veri kaynaklarını dinleyebilir; İşledikleri veri kaynaklarını e-mail, faks, sms ile Twitter, Facebook gibi sosyal medya kanallarını da dinleyerek, anket sistemleri, kampanya yönetim sistemleriyle beraber hareket edebilirler.
  • Etkileşime geçilebilir; Dinleyip harekete geçebilen diyalog sistemine, yani etkileşime geçebilen bir alt yapıya sahiptir. Tanımlanan sürece göre ve hatta bağlandığı kaynak ve dinlediği içeriği değerlendirerek alternatif ve paralel yollarla otomatik değişebilen bir sistemdir.

Yazılımlarımız Yanınızda

Kurumlara, Fiziksel Arşiv Yazılımı, Dijital Arşiv Yazılımı, Doküman Yönetimi Yazılımları, e-fatura, e-defter uygulama yazılım çözümleri sunmaktayız.

Kurum ve Şirketlerin kağıt tabanlı her türlü belge, doküman, evrak, kitap, gazete, resim ve diaların taranıp, veri girişleri yapılarak bilgisayar ortamına aktarılan belgelere, kurumun ihtiyacına göre, konusunda lider yazılım çözümleri sunmaktayız.

Elektronik ortamdaki arama işlemleri aşamasında alt yapı kurulması otomasyon ve yazılım desteği ile taranmış veya tasnif edilmiş evrakların kurum içerisinde ( farklı lokasyonlarda / iller de) yer alan kişilere dijital ortamda otomatik dağıtılması konularında ülkemizin önde gelen firmalarından oluşan geniş bir referans geçmişimiz bulunmaktadır.

Bu yazılımlar sayesinde, çalışanlarınız nerede olursa olsun elektronik ortamda bulunan kayıtlara erişebilir, kendileri ile ilgili görev ve işlerini günlük olarak takip edebilir ve gerekli güncellemeleri yapabilirler.

OCR ve Searchable Teknolojisi

İscom Dijital Arşiv, kurumlara form kontrol hizmeti ve form işleme teknolojileri (ICR- OCR) desteği ile form veri giriş hizmeti vererek, kurum veri tabanı oluşturulmasını sağlamaktadır.

Form işleme teknolojileri ile, insan gücü ile yapılacak iş yükünün büyük bir kısmını ortadan kaldırarak, maliyetleri mimimum seviyelere getirerek, kuruma hız ve ekonomi sağlar.

E-DİJİTAL DÜNYASINA SİZDE KATILIN

Yüksek sayıda fatura düzenleyen çeşitli faturalama ihtiyaçları bulunan gelişmiş bilgi işlem sistemlerine sahip mükellefler bilgi işlem sistemlerinin, e-Fatura, e-defter uygulamasına entegre edilmesi yoluyla e-fatura, e-defter uygulamasından yararlanabilirler.

İscom Dijital Arşiv bu konuda kurumun sistemlerine entegre olabilecek yazılım çözümlerini ve danışmanlık hizmetini sunmaktadır.

MALİYETLERİNİZİ DÜŞÜRÜN

İhtiyacınız olan sistemin bedelini bir kerede ödemek yerine, belirlenen anlaşma süresi içerisinde bütçenize uygun miktarda ve sürede ödeyerek işlerinizin kesintiye uğramasını engelleyebilirsiniz. Bu şekilde sermayenizi ana işinizde kullanarak gelirinizi yükseltebilirsiniz.

Kiralama süresince fotokopi yada yazıcının mülkiyeti kiralayan firmanın olacaktır. Kiralayan firma seçilen kiralama süresince kira miktarını öder ve sayfabaşı anlaşması ile belirlenen sayfabaşı ücretini ödemesini yapar.

Kiralayan firma malzeme, işçilik, bakım gibi tüm giderleri ücretsiz karşılar. Giderlere kullanıcı hatası, kağıt ve zımba teli dahil değildir.Kiralama ve sayfa başı sözleşmeye istinaden kesilecek faturaların tüm bedeli masraf olarak işleyebilirsiniz.

Ek donanım ve/veya ürün modeli yükseltmelerinde protokol veya ek anlaşmalar ile hızlı satınalma ve ürün teminine sahip olacaksınız.

E-ARŞİV DÜNYASINA HOŞGELDİNİZ

Dijital Arşiv Sistemi dokümanların kağıtsız ortamda yönetilmesi ve sayısal ortamda saklanmasıdır. Burda temel unsurlar dokümanlardır. Dolayısıyla dokümana özellik kazandırılarak yapılandırılması gerekmektedir. Dokümanın yapılandırılması; dokümanın içeriğine bağlı olarak tiplenmesi, erşim noktaları olabilecek ( isim soy isim , tckn , proje adı, proje kodu, ilçe, pafta, ada, parsel, sayı, karar, karar no vb) veriler elde edip bu verilerden bir database oluşturulmasıdır.

  • Evraklara ulaşım süresi minimuma iner,
  • İşgücü ve zamandan tasarruf sağlanır,
  • Evrakların aslına ulaşmaya gerek kalmaz ve belge yıpranmaları önlenir,
  • Bu sistem ile, varlığını bile unuttuğunuz belgelerin gün ışığına çıkarılması çok az kısa bir sürede gerçekleşir,
  • Aynı belgeye aynı anda birden çok kişinin erişim imkanı sağlanır,
  • Bilginin paylaşımı ve kurumsal verimlilik artar.

ARŞİVİNİZ STANDARTLARA UYGUN

Şirket veya Kurum bünyesindeki arşivin tespiti için gerekli fizibilite çalışmasının yapılarak evrak envanteri, saklama planı ve standart dosya planının hazırlanır.

Düzenlenmesini istediğiniz arşiviniz var ise gerekli iş planını fizibilite çalışmasını yaptıktan sonra talepleriniz doğrultusunda şekillendiriyoruz.

 

RİBON - EL TERMİNALİ - ETİKET

Yüksek Performanslı, Kablolu, Kablosuz, Tek Çizgili, Çok Yönlü ve Imager Barkod ve Karekod Barkod Okuyucular veya Yapışkanlı / Yapışkansız, Kağıt, Plastik ve Kumaş Bazlı Etiketler ve Ribon ihtiyaçlarınızı karşılıyoruz.

Tarayıcılarınıza gerekli olan bütün yedek parçaların satışını ve teknik desteğini sağlıyoruz.

 

PROFESYONEL HİZMET

Fiziksel Arşiv ve Servis Büro Hizmetlerinde daha önce projelerde çalışmış deneyimli ve alanında uzman personel ile çalışılmaktadır.

Lokasyonuzda çalışan deneyimli arkadaşlarımız güncel arşivinizi taramaya devam eder ve şirket içerisinde ki muhaberat görevlerini üstlenir. Detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

TESİSİMİZDE RAFINIZ SİZİ BEKLİYOR

     Şirketinizin evrakları arşiv deponuzda size yük olmasın. Arşiv deponuz size küçük geliyorsa , günlük ürettiğiniz evraklar deponuza sığmıyorsa ağır ve ek maliyetlerden kurtulmak istiyorsanız tesisimizde rafınız sizi bekliyor.

 

TEKNİK SERVİS DESTEKLERİ

Tarayıcı ve Yazıcılarınızda   oluşan  donanım   problemlerinin  giderilmesine  ve  sorunsuz  çalışmayı  sağlamaya  yönelik hizmetimizdir. Dilerseniz yıllık bakım sözleşmesi ile cihazlarınızın sorunsuz çalışmasını sağlayabilirsiniz. Parça tedariği ve yerinde hizmet ile daima yanınızdayız.

TOP